• Osnovna škola Pakoštane - matična škola

  • Osnovna škola Pakoštane - Područna škola Drage

  • Osnovna škola Pakoštane - Područna škola Vrana

  • Osnovna škola Pakoštane - Područna škola "Dr. Blaž Jurišić", Vrgada

Copyright 2021 - Osnovna škola Pakoštane

2018. godina proglašena je Europskom godinom kulturne baštine. Slijedom toga ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige posvećen je upravo baštini. Tijekom cijele godine slavi se raznolika kulturna baština - na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.

Ona je vidljiva u različitim oblicima te može biti:
- opipljiva: građevine, spomenici, artefakti, odjeća, umjetnička djela, knjige, strojevi, povijesni gradovi, arheološka nalazišta;
- neopipljiva: prakse, predstavljanja, izrazi, znanje, vještine te povezani instrumenti, predmeti i kulturni prostori koje ljudi cijene; jezik i usmena tradicija, scenska umjetnost, društvene prakse i tradicionalni obrt;
- prirodna: krajolici, flora i fauna;
- digitalna: resursi stvoreni u digitalnome obliku, na primjer digitalna umjetnost ili animacija ili digitalizirani sadržaji kako bi se očuvali, uključujući tekstove, slike, videozapise, zapise.

Naša se školska knjižnica, kao i svake godine, uključila u ovogodišnje obilježavanje MHK. Odazivanje pozivu Gradske knjižnice Zadar za proučavanjem zavičajne baštine u mjestima koja posjećuju Bibliobusi unijelo je posebnu živost u svakodnevni rad. U suradnji s učiteljicama i učenicima 4. razreda sakupljali su se materijali za program nazvan Baština online, s naglaskom na nematerijalnu baštinu. Sakupljeni su kratki audio – zapisi usmeno književnih oblika koje su izgovorili stariji izvorni govornici Pakoštana i Draga. Obrada i predstavljanje prikupljenog materijala uslijedit će naknadno te će javnosti biti dostupni na mrežnoj stranici bibliobusne službe. Krajnji cilj tog zajedničkog rada bit će spomenuta virtualna izložba, svojevrsna kulturna karta nematerijalne baštine Zadarske županije.
Osim toga kreativna grupa 4. b razreda izradila je straničnike za prvaše naše škole, a školsku su knjižnicu u studenom posjetili predškolci susjednog nam dječjeg vrtića „Gardelin“. Osim njih posebna se pozornost posvetila ovogodišnjim prvašićima koji su nakon toga počeli samostalno posjećivati školsku knjižnicu.
A što su knjižnice diljem Hrvatske radile za MHK možete pogledati u programskoj knjižici na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/2Sw3uK8 

More Joomla Extensions